16-latka o niespotykanej odwadze


Malala Yousafzai to Pakistanka, która walczy o dostęp do edukacji dla dziewcząt. Twierdzi, że dostęp do wiedzy to siła, dlatego Talibowie grożą jej śmiercią. Boją się wykształconych kobiet, bo im mądrzejsze tym silniejsze. W 2012 roku odebrała Pokojową Nagrodę Dzieci. W kuluarach mówi się, że może być nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

(…) koncentruję się na prawach kobiet i edukacji dziewcząt, ponieważ one cierpią najbardziej. Był czas, kiedy działaczki prosiły mężczyzn, by walczyli o ich prawa. Tym razem zrobimy to same. Nie mówię mężczyznom, by przestali mówić o prawach kobiet, a skupiam się na kobietach, by były niezależne w walce o siebie.

 9 października 2012 r., Talibowie strzelili w lewą część mojego czoła. Postrzelili także moich przyjaciół. Myśleli, że kule nas uciszą. Nie udało im się. Potem, z tej ciszy, pojawiło się tysiące głosów.

 Podnoszę mój głos – nie po to, by krzyczeć, ale po to, by ci bez głosu mogli zostać usłyszani Nic nie zmieniło się w moim życiu z wyjątkiem tego: zginęła słabość, strach i bezradność. Siła, moc i odwaga się zrodziły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *